


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | 4.3 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Operating Supply Current | 12 µA |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 320 mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Load Regulation | -20 V |
| Line Regulation | 1.5 mV |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 12 µA |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$13.84627
Ext.Price$13.84627
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $13.84627 | $13.84627 |
| 10 | $13.15747 | $131.57470 |
| 25 | $12.40990 | $310.24750 |
| 50 | $11.70480 | $585.24000 |
| 100 | $11.03967 | $1103.96700 |
